Profesor Tamara Zacharuk

dr hab. Tamara Zacharuk, profesor nadzwyczajny

Dyscyplina/specjalność naukowa reprezentowana przez Rektora: nauki humanistyczne, pedagogika (praca socjalna)

Kariera zawodowa:

  • magister pedagogiki, Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna w Siedlcach (1984 r.)
  • doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie (1991 r.), na podstawie pracy pt. „Udział i powiązania niekorzystnych czynników biopsychicznych, socjokulturowych i sytuacyjnych w genezie nieprzystosowania społecznego” (1991 r.)
  • stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych, Katolicki Uniwersytet w Ruzomberoku, na podstawie pracy pt. „Edukacja inkluzyjna jako podstawa pracy społecznej z osobami niepełnosprawnymi” (2007 r.)

Zainteresowania naukowe:

Dr hab. Tamara Zacharuk jest prekursorem edukacji inkluzyjnej (włączającej) w Polsce. W obszarze zainteresowań dr hab. Tamary Zacharuk dominują trzy równoległe wątki: odrzucenie, marginalizacja i alienacja osób niepełnosprawnych i nieprzystosowanych społecznie w aspektach diagnostycznych i teoretycznych; edukacja osób niepełnosprawnych i nieprzystosowanych społecznie; kształcenie nauczycieli do edukacji inkluzyjnej osób  społecznie wykluczonych. Dzięki jej działalności wokół Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach koncentruje się środowisko naukowców, ekspertów i praktyków zajmujących się różnymi aspektami problematyki inkluzji społecznej – w tym edukacji, pracy i rozwoju zawodowego, życia kulturalnego i społecznego. Efektem czego jest organizowany od 2014 roku Międzynarodowy Kongres Inkluzji Społecznej i powołanie Centrum Inkluzji Społecznej.

Pełnione funkcje:

  • od 1984 – nauczyciel akademicki, obecnie na stanowisku profesora nadzwyczajnego na w Instytucie Pedagogiki
  • 2008–2012 – Prorektor ds. Organizacji i Rozwoju
  • od 2012 – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach