Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Uczelnia wyrosła z bogatej, sięgającej 1916 roku, tradycji kształcenia w Siedlcach kadr pedagogicznych, kiedy to z inicjatywy Koła Polskiej Macierzy Szkolnej, w przeddzień odzyskania niepodległego bytu państwa polskiego, zorganizowano w Siedlcach Roczny Kurs Nauczycielski. W następnych dziesięcioleciach działały już w Siedlcach: Seminarium Nauczycielskie, Zakład Szkolenia Nauczycieli, Licea Pedagogiczne i Studium Nauczycielskie.
W dniu 29 lipca 1969 roku utworzona została Wyższa Szkoła Nauczycielska – pierwsza w dziejach miasta i historii Podlasia Zachodniego szkoła wyższa. Po pięciu latach swojej działalności Wyższa Szkoła Nauczycielska została w 1974 roku przekształcona w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a zaledwie trzy lata później w Wyższą Szkołę Rolniczo-Pedagogiczną. Jednolity dotychczas, pedagogiczny profil kształcenia szkoły, został rozszerzony. Powstała jedyna wówczas w kraju uczelnia, która łączyła i do dziś łączy humanistykę z dziedzinami typowo produkcyjnymi.
Na początku lat dziewięćdziesiątych Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna wprowadziła, jako jedyna wówczas w kraju, a nawet w państwach Europy środkowowschodniej, studia integracyjne dla osób niepełnosprawnych. Eksperyment rozpoczęty od kształcenia 4 osób niepełnosprawnych rozwinął się w system, a liczba studentów niepełnosprawnych wzrastała w każdym roku akademickim. Dzięki środkom z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych usunięto bariery architektoniczne, utworzono pracownie ze specjalistyczną aparaturą, urządzono kompleks rehabilitacyjny.
Na mocy ustawy z dnia 10 kwietnia 1999 roku, z dniem 1 października 1999 roku, Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna w Siedlcach, przekształcona została w Akademię Podlaską. Istotnym wydarzeniem w historii Akademii Podlaskiej, było utworzenie, z dniem 1 sierpnia 2000 roku, nowego, czwartego wydziału – Wydziału Zarządzania (obecnie nosi on nazwę Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych).
Dnia 13 sierpnia 2010 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o zmianie nazwy Akademii Podlaskiej na Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Ustawa weszła w życie z dniem 1 października 2010 roku i od tej daty Siedlce stały się miastem uniwersyteckim. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest pierwszym uniwersytetem w województwie mazowieckim, który funkcjonuje poza miastem stołecznym.
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest najważniejszym ośrodkiem naukowo-badawczym w regionie południowego Podlasia i wschodniego Mazowsza. Jest nowoczesną Uczelnią, kształcącą na 23. kierunkach studiów pierwszego stopnia, 16. kierunkach studiów drugiego stopnia, 5. kierunkach studiów trzeciego stopnia oraz ponad 40. studiach podyplomowych, prowadzonych przez cztery wydziały – Wydział Humanistyczny, Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych, Wydział Nauk Ścisłych oraz Wydział Przyrodniczy.
Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinie historia, nauki o bezpieczeństwie, chemia, biologia, agronomia i zootechnika, a także doktora habilitowanego: nauk o bezpieczeństwie; nauk rolniczych w dyscyplinie agronomia i zootechnika; nauk biologicznych w dyscyplinie biologia.

Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
ul. Stanisława Konarskiego 2
08-110 Siedlce
www.uph.edu.pl
tel. 25 643 19 15
fax 643 19 17
Telefon do Rektoratu: 25 643 19 20
E-mail: rektor@uph.edu.pl

Osoba udzielająca informacji o uczelni:
mgr Jarosław Szynkarczyk – Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego
tel. 25 643 19 28 lub 25 643 19 27